Co to jest stan surowy?
Nie istnieje jedna, odgórna definicja stanu surowego. Zwykło się przyjmować, że jest to etap realizacji budowy, w którym zostały już wykonane podstawowe roboty konstrukcyjne, nie ma natomiast jeszcze instalacji i ani wykończeni.
Stan surowy dzielimy na otwarty (wykonane są m.in. ściany nośne, kominy, stropy, więźby i pokrycie dachu) i zamknięty (obejmujący dodatkowo wstawienie okien i drzwi oraz wykonanie innych, drobnych prac, stanowiących podstawę do dalszego wykańczania budowli).
Część inwestorów woli skorzystać z usług ekipy budowlanej tylko do etapu stanu surowego, resztę prac pozostawiając na później (np. w celu zgromadzenia niezbędnych środków) albo z przeznaczeniem do samodzielnego kontynuowania robót (co wymaga jednak wiedzy i praktyki).
Kto powinien rozważyć postawienie budynku w stanie surowym?
Za doprowadzeniem prac budowlanych wyłącznie do stanu surowego, przemawiać może kilka istotnych okoliczności, do których należą:
- Brak środków na kompleksowe wykonanie prac. Dom w stanie surowym można zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych aż do momentu zgromadzenia pieniędzy.
- Wykończenie budynku metodą gospodarczą. Powinny się na nią decydować tylko osoby posiadające wiedzę i praktykę z zakresu prac ogólnobudowlanych, a także dysponujące czasem na ich samodzielne przeprowadzenie.
- Umowy z innymi podmiotami. Stan surowy może być zadeklarowany np. w umowie bezzwrotnej pożyczki, dofinansowania czy barteru pomiędzy firmami.
Co zyskujesz, wybierając Skolbud do postawienia budynku w stanie surowym?
Powierzając postawienie budynku w stanie surowym profesjonalistom, możesz liczyć na liczne korzyści:
- Bezpieczeństwo. Masz pewność, że budowa zostanie zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi, jak i przed intruzami, do czasu wznowienia prac.
- Uczciwa umowa. Ponieważ termin „stan surowy” nie jest precyzyjny, ustalimy szczegóły w najdrobniejszych aspektach i zawrzemy je w umowie.
- Rozłożenie kosztów w czasie. Nie musisz od razu dysponować całą sumą niezbędną do wzniesienia i wykończenia budynku.
- Dowolność. Sam zdecydujesz, kiedy kontynuować prace i komu je powierzyć.