Na czym polega nadzór inwestorski?
Nadzór inwestorski to wszystkie działania związane z kontrolą prac budowlanych. Zadania te powierza się inspektorowi nadzoru budowlanego. Jest on reprezentantem inwestora na placu budowy. Jego głównym zadaniem jest dopilnowanie, aby prace były realizowane zgodnie z planem i z harmonogramem, ale także z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.
Można więc powiedzieć, że inspektor budowlany pilnuje, aby podwykonawcy rzetelnie wywiązywali się ze swoich zadań. Dodatkowo celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno przyszłym użytkownikom budynku, jak i osobom pracującym przy jego wznoszeniu.
Warto przy tym zaznaczyć, że nadzór inwestorski nie jest tożsamy z nadzorem administracyjnym – ten drugi należy do urzędników państwowych i jest wykonywany w celu weryfikacji dokumentacji architektoniczno-budowlanej oraz przestrzegania prawa budowlanego.
Kto powinien skorzystać z usługi nadzoru inwestorskiego?
Większość inwestorów nie ma ani czasu, ani odpowiedniej wiedzy, do sprawowania kontroli nad zleconymi pracami. To dlatego z usług inspektora budowy korzystają:
- deweloperzy – inspektor zdejmuje z nich ciężar codziennego weryfikowania jakości przeprowadzanych prac,
- firmy i instytucje – jeśli budynek ma służyć społeczności albo pracownikom, za wszelkie uchybienia odpowiada inwestor, dlatego warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty,
- osoby prywatne – obecność inspektora budowlanego skłania ekipy budowlane do rzetelnego wykonywania powierzonych im prac.
Co zyskujesz, wybierając Skolbud do prowadzenia nadzoru inwestorskiego?
Nadzór inwestorski jest polecany zarówno w przypadku inwestorów prywatnych, jak i firm czy instytucji. Powierzając się jego wykonania, gwarantujemy:
- Zgodność prac z normami. Inspektor będzie nadzorował zarówno stronę techniczną budowy, jak i jej dokumentację.
- Bezpieczeństwo. Zyskujesz pewność, że budynek wzniesiony został zgodnie ze sztuką i z respektowaniem obowiązującego prawa.
- Optymalizację kosztów. Inspektor będzie pilnował prawidłowego wykorzystania materiałów na budowie, jak również sprawdzał ich jakość.
- Kontrolę. Nie musisz sam przebywać na budowie, aby stale wiedzieć, co się na niej dzieje i mieć pewność, że wszystko przebiega poprawnie.