Odpowiednie poprowadzenie instalacji elektrycznej to podstawa, która przekłada się na praktyczny aspekt jej wykorzystania. Warto wiedzieć, w jaki sposób to zrobić.

Poprowadzenie instalacji

Przewody elektryczne należą do obowiązkowych, które w każdym domu muszą się znaleźć. Ich poprowadzenie powinno być w największym skrócie logiczne. Jeśli chodzi o samą metodę ich osadzenia, to tu wariantów jest kilka. Zależnie od koncepcji mogą być puszczone w ścianach (zamurowane lub zasłonięte płytą karton-gips). Drugą opcją jest możliwość umieszczenia ich w listwach przypodłogowych, do których zawsze jest dostęp. Trzeci wariant dotyczy ukrycia ich w większości suficie podwieszanym. Firma SKOLBUD postawi dom i wykona przyłącze instalacji elektrycznej zgodnie z projektem.

Prowadzenie przewodów

Instalacja elektryczna powinna być poprowadzona jak najprościej. Przede wszystkim bezpośrednio i tu nie ma co szukać udziwnień czy uatrakcyjnień. Pozwoli to w razie problemów na szybkie zlokalizowanie awarii oraz ewentualne podłączenie w przyszłości nowych urządzeń. Wiele jednak zależy od samego projektu. Warto rozważyć wykonanie kilku niezależnych obiegów. Jeden dedykowany powinien być oświetleniu oraz wykorzystaniu do sprzętów lekkich. Drugi musi znieść obciążenie zmywarki, ogrzewania czy kuchenki elektrycznej. W ten sposób zapobiegniemy przeciążeniu sieci domowej. Jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo wydzielimy odrębne pomieszczenia. W ten prosty sposób będą one niezależne od siebie i każdym będzie można sterować. Warto wyprowadzać gniazdka w miejscach docelowych oraz łatwo dostępnych. Należy pamiętać o przewodach odpowiedniej grubości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one potrójne, jednak dla samego świetlenia wystarczą podwójne. Jeszcze inaczej sprawa wygląda, jeśli montujemy klimę, pompę ciepła i fotowoltaikę. Wtedy warto dla tych urządzeń wyprowadzić niezależne przewody. Tylko i wyłącznie rozsądne rozplanowanie zapewni bezproblemowe korzystanie z sieci.