Kategorie
Blog

Kompleksowa budowa domów

Prowadzenie inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością zajęcia się obszarami, które są z nią bezpośrednio związane. W grę wchodzi przede wszystkim znalezienie odpowiedniej lokalizacji i zakup działki budowlanej, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz zlecenie przygotowania projektu architektonicznego, rozpoczęcie robót i zapewnienie dostaw materiałów budowlanych oraz koordynacja poszczególnych etapów prac. Budowa domu może być jednak znacznie łatwiejsza, jeżeli skorzysta się z usług wykonawcy, który w imieniu inwestora zadba o wszystkie elementy niezbędne do pomyślnego zakończenia robót.

Z czym wiąże się budowa domu?

Budowa domu oznacza z reguły konieczność zatrudnienia przynajmniej kilku ekip budowlanych oraz właściwego planowania i koordynacji ich działań. W grę wchodzi zwykle przeprowadzenie prac ziemnych oznaczających niwelację terenu i przygotowanie potrzebnych wykopów, uzbrojenie oraz wylanie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej – zależnie od wybranej technologii. Kolejne zadania dotyczą budowy murów wewnętrznych i zewnętrznych, jak również ukończenia stropów. Następną fazą jest wzniesienie przez osobny zespół więźby dachowej oraz ułożenie pokrycia. Potrzebna będzie też firma, która zajmie się wstawieniem okien. Nie obejdzie się bez fachowców, którzy zajmą się rozprowadzeniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wnętrza muszą również zostać otynkowane, podobnie jak ściany zewnętrzne, które ponadto należy ocieplić.

Jak poradzić sobie z budową?

Organizowanie prac budowlanych może być trudne, ponieważ wymaga dobrej znajomości wszystkich stosowanych technologii i ich ograniczeń. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z ewentualnymi problemami będzie znalezienie wykonawcy, który podejmie się kompleksowego zajęcia się wszystkimi robotami, pełniąc funkcję wykonawcy generalnego. Firma taka albo wykona niezbędne prace we własnym zakresie, albo zleci je podwykonawcom, jednocześnie kontrolując ich postęp oraz jakość. Choć oznacza to nieco większe wydatki, to eliminuje ryzyko błędów i przestojów, ostatecznie okazuje się więc bardziej opłacalne.