Kategorie
Blog

Jak przygotować się do generalnego remontu domu?

Remont domu to duże przedsięwzięcie. Szczególnie pod względem logistycznym. Zanim do niego przystąpimy, warto zaplanować kolejne prace. Mając plan, nasz remont przebiegnie sprawnie i łatwiej będzie nam zaplanować budżet. W naszym harmonogramie najpierw powinny się znaleźć prace najpilniejsze i największe. Dopiero w drugiej kolejności zajmujemy się drobnymi naprawami. To jak się przygotować do remontu?

Zakupy i planowanie

Plan jest najważniejszy. Zakupy należy rozpocząć minimum dwa miesiące wcześniej. Może okazać się, że czas oczekiwania na wybrane płytki jest długi, a armatura jest także na zamówienie. A wiadomo, że jak nie będzie materiałów, to nasze prace remontowe utkną w miejscu. Poważne remonty rozpoczynamy od wyburzenia ścian, stawiania nowych, wymiany okien czy balkonów. Następnie przechodzimy do instalacji, parapetów wewnętrznych, ogrzewania podłogowego. Odnowienie ścian i zabudowy płytami to już jeden z końcowych etapów. Na samym końcu zajmujemy się podłogą — układaniem, cyklinowaniem. Pamiętamy, że niektóre prace, jak na przykład montaż drzwi, możemy przeprowadzać przy określonej wilgotności powietrza. Trzeba pamiętać, że niektóre prace można wykonać tylko w odpowiedniej porze roku, uwzględniając warunki pogodowe. Trudno wymieniać okna zimą.

Gdzie przechować wyposażenie domu?

Kwestia przechowania wyposażenia domu powoduje wiele nerwów i stresu. Trudno jest przeprowadzać remont, jeśli w poszczególnych pokojach znajdują się różne przedmioty. Trudno tez jest wystawić swoje rzeczy na zewnątrz. Niektórzy transportują swój dobytek do rodziny lub znajomych. Można też znaleźć magazyny samoobsługowe, w których przechowamy swój dobytek.

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i kosztowne. Dlatego warto podzielić go na etapy i rozłożyć w czasie. Trzeba jeszcze dodać, że jeżeli czeka nas duży remont, a nie jesteśmy specjalistami w tego rodzaju przedsięwzięciach, remont lepiej zlecić doświadczonemu wykonawcy. Teoretycznie dzisiaj w sieci możemy znaleźć wskazówki i instrukcje dotyczące realizacji każdych prac, jednak przy dużym remoncie trudno będzie opanować wszystko.