Kategorie
Blog

Jak dbać o dach domu jednorodzinnego?

Dach to jedna z najważniejszych części domu. Ma ona do siebie to, iż chroni wnętrze budynku przed jakimikolwiek czynnikami zewnętrznymi. Zabezpiecza zwłaszcza przed opadami atmosferycznymi, przed nadmiernym słońcem czy przed ptakami, które mogłyby wlecieć do środka. Żeby jednak dach właściwie spełniał swoją rolę, nie wystarczy, żeby istniał. Trzeba o niego również odpowiednio dbać.

Jakie są metody na to, aby zapewnić dachowi domu jednorodzinnego właściwy stan? To właściwie zależy od tego, z jakim dokładnie materiałem mamy do czynienia. Dach może być bowiem skonstruowany z bardzo różnych budulców. Przykładowe warianty to cement czy ceramika. W związku z tym, że pokrycia dachowe wykonywane są z różnych materiałów, należy im się różne traktowanie.

Co powłoka, to inna metoda na czyszczenie

To, jak postępować z dachówkami cementowymi, zależy od tego, jaką mają one na sobie powłokę. Jeżeli są one gładkie, to nie należy się zbytnio martwić, ponieważ deszcz pozwoli zmyć z takich elementów wszelkie zabrudzenia. Niemniej również regularnie spłukiwanemu dachowi mogą grozić pewne niekorzystne okoliczności. Jedna z nich występuje wówczas, gdy dach położony jest w zacienionym miejscu. W takich warunkach dość szybko może dojść do powstawania zielonkawego nalotu tworzonego przez mech. Żeby się go pozbyć, najlepiej jest skorzystać ze środków chemicznych przystosowanych do ochrony dachu.

Podczas gdy z dachówkami cementowymi można postępować dość swobodnie, przy dachówkach ceramicznych trzeba być bardziej ostrożnym. Wykonane są one bowiem z kruchszego materiału. Zamiast działać z nimi ręcznie, można skorzystać z pomocy wody pod ciśnieniem. Z pewnością spłucze ona wszystko, co jest do spłukania.

W przypadku blachy warto natomiast zaznaczyć, że lepiej nie stosować środków chemicznych. Zamiast tego wystarczy wyszorować pokrycie miękką szczotką wspomaganą wodą pod ciśnieniem. Jak widać, co dach, to inna metoda postępowania. Trzeba szanować ich różnorodność.