Kategorie
Blog

Etapy działania przy budowie domu

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania specjalizującej się w tego typu pracach firmy budowlanej. Samodzielna inwestycja to doskonały sposób na stworzenie wymarzonej przestrzeni, którą będzie można zagospodarować wedle własnych potrzeb i oczekiwań. Aby jednak na zakupionej działce mógł powstać dom marzeń, konieczna będzie pomoc fachowców, którzy pomogą na każdym etapie budowy i doradzą wybór odpowiednich technologii, dzięki czemu właściciel będzie mógł w przyszłości obniżyć koszty eksploatacyjne. W dzisiejszym wpisie opiszemy, jakie są kolejne etapy budowy domu. 

Budowa domu krok po kroku:

1. Wybór i zakup odpowiedniej działki

Żeby postawić dom, niezbędne jest posiadanie działki. Często inwestorzy mają już zakupiony teren albo dostali działkę w spadku po swoich krewnych. Jeżeli nie posiadamy działki, powinniśmy ją wybrać, sugerując się przede wszystkim: możliwościami finansowymi, lokalizacją i dostępnością. Najlepiej, jeżeli działka jest w miarę równa, pozbawiona większych nierówności terenu, które są zawsze dodatkowym utrudnieniem przy budowie domu. Należy też zwrócić uwagę na jakość gruntu, nie kupujmy działki położonej na terenach podmokłych albo zalewowych. Zanim kupimy teren, sprawdźmy jego ustawienie względem stron świata. Chcąc postawić dom pasywny albo mając w planach zamontowanie na dachu instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy wybierać działki z możliwie największą połacią południową lub zachodnią.

2. Projekt

Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiadającego naszym oczekiwaniom projektu. Możemy zdecydować się na zatrudnienie architekta, który stworzy dla nas indywidualny projekt domu albo wybrać i zaadaptować gotowy projekt.

3. Uzyskanie pozwolenia na budowę

Zanim zaczniemy pierwsze prace budowlane, musimy zgłosić budowę w urzędzie miasta albo uzyskać pozwolenie na budowę. W tym celu powinniśmy zebrać niezbędną dokumentację (4 egzemplarze projektu budowlanego złożonego z projektu zagospodarowania działki albo terenu, który jest naniesiony na aktualną mapę i projektu architektoniczno-budowlanego, oświadczenie o dysponowaniu działką, zaświadczenie potwierdzające aktualne członkostwo architekta budynku w izbie samorządu zawodowego) i złożyć ją w urzędzie miasta bądź starostwie. W większości przypadków pozwolenie na budowę nie jest już wymagane. Jeżeli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza teren nieruchomości, wystarczy nam zgłoszenie budowy. 

4. Wybór wykonawcy

Następnym krokiem jest wybór profesjonalnej firmy budowlanej, która postawi nasz dom zgodnie z przygotowanym projektem architektoniczno-budowlanym. Dobra firma budowlana powinna posiadać uprawnienia, mieć duże doświadczenie, cieszyć się pozytywnymi opiniami wśród klientów, którzy mieli już z nią styczność, a także oferować kompleksowe usługi. 

5. Ogrodzenie placu budowy

To doskonały sposób na zabezpieczenie terenu. Na czas budowy poleca się wykonanie tymczasowego ogrodzenia (np. z siatki stalowej).

6. Wytyczenie budynku na działce

To zadanie dla doświadczonego geodety. Bazując na projekcie wykonanym przez architekta, wytyczy on precyzyjną lokalizację naszego domu na posiadanym przez nas terenie.

7. Przygotowanie terenu 

Przed przystąpieniem do pierwszych prac fundamentowych trzeba wyrównać teren przy użyciu ciężkiego sprzętu. Czasami zachodzi również potrzeba osuszenia gruntu.

8. Budowa fundamentów

Kiedy teren jest już należycie przygotowany, można przystąpić do budowy fundamentów. Na tym etapie wykonywana jest izolacja części podziemnej, powstaje podpiwniczenie domu i rozprowadzane są poziome elementy kanalizacyjne.

9. Wykonanie stanu surowego otwartego

Na tym etapie prac murowane są ściany zewnętrzne domu, wykonywane są stropy i schody betonowe. Powstaje też więźba, układane jest pokrycie dachowe, a następnie montowane są rynny.

10. Montaż okien i drzwi

Następnie montowana jest stolarka okienna i drzwi, dzięki czemu budynek jest zamykany. 

11. Rozprowadzenie instalacji

Kiedy dom jest już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, wykonywane są instalacje (elektryczna, wodno-kanalizacyjna i gazowa). 

12. Wykonanie tynków i szlicht

Gdy wszystkie instalacje są już ułożone, sprawdzone i zabezpieczone, można zacząć prace wykończeniowe. Na tym etapie wylewane są szlichty i tynkowane są ściany.

13. Wykończenie wnętrz

Teraz można się zająć wykończeniem wnętrz, czyli: stawianiem ścian wewnętrznych, wykończeniem kuchni i łazienki, białym montażem, izolacją ścian oraz zakładaniem końcowych elementów instalacji elektrycznej.

14. Zakończenie prac i odbiór budowy

Kiedy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe dobiegną końca, konieczny jest jeszcze odbiór techniczny i zgłoszenie zakończenia budowy do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Składamy też wniosek o nadanie numeru porządkowego, a następnie możemy się wprowadzać.