Kategorie
Blog

Co wyróżnia profesjonalną firmę budowlaną?

Szukając dobrej firmy budowlanej, której zamierzamy zlecić wykonanie budynku, powinniśmy zrobić dobre rozeznanie. Każdemu inwestorowi zależy na współpracy z rzetelnym i profesjonalnym wykonawcą, któremu można będzie zaufać i bez ryzyka powierzyć kompleksowe prace budowlano-wykończeniowe. Na rynku obecnych jest obecnie dużo przedsiębiorstw oferujących usługi w tym zakresie, ale wiele z nich nie wykonuje swojej pracy na najwyższym poziomie. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając firmę budowlaną!

Czym powinna cechować się dobra firma budowlana?

1. Profesjonalnym zapleczem technicznym

Dobre firmy budowlane dysponują rozbudowanym zapleczem technicznym. Mają różne maszyny, urządzenia i narzędzia, które umożliwiają wykonywanie różnorodnych prac budowlanych. Dzięki takiemu wyposażeniu można im zlecić niemal każde zadanie!

2. Dobrymi opiniami

Niewątpliwie profesjonalne firmy budowlane cieszą się dobrą opinią wśród klientów, którzy w przeszłości korzystali z ich usług. Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą, warto zapoznać się z opiniami na jej temat umieszczonymi np. w Internecie. Można poszukać informacji na różnych forach internetowych albo zadać konkretne pytanie na portalach społecznościowych.

3. Doświadczeniem

Wybierając firmę budowlaną, warto również zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Sprawdźmy, od ilu lat jest obecna na rynku i obejrzyjmy jej wcześniejsze realizacje. Jeżeli strona internetowa danej firmy nie posiada galerii zdjęć, można poprosić o przesłanie  portfolio na swój adres mailowy. Profesjonalni wykonawcy mają zdjęcia swoich prac i zawsze chętnie się nimi dzielą.

4. Terminowością

Ważnym aspektem udanej współpracy z firmą budowlaną jest również terminowość. Nic nie doprowadza inwestorów do większej furii, niż kolejne opóźnienia w realizacji projektu, gdyż często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie muszą ponosić (np. opłaty za wynajem mieszkania na kolejne miesiące). Warto sprawdzić, czy w umowie z firmą budowlaną są zapisy, które dokładnie określają zakres odpowiedzialności wykonawcy i precyzują, jakie konsekwencje będzie on ponosił w razie przekroczenia terminu lub innych zaniedbań.

5. Kompleksowością oferowanych usług

Profesjonalna firma budowlana powinna oferować swoim klientom kompleksowe usługi. Dzięki temu możemy powierzyć jej wykonanie wszystkich prac, bez konieczności szukania oddzielnych ekip do prac związanych z laniem fundamentów, murowaniem, układaniem instalacji, stolarką, tynkowaniem, wykonywaniem dociepleń, elewacji budynku czy wykańczaniem wnętrz. Jedna firma, która zajmie się budową naszego domu od A do Z to prawdziwy skarb. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić dużo czasu i sporo niepotrzebnych nerwów. Nie będziemy też musieli być stale obecni na placu budowy, aby koordynować prace kilku różnych zespołów. 

6. Dobrze skonstruowaną umową

Jeżeli już wybraliśmy firmę budowlaną, której chcemy powierzyć postawienie budynku, zapoznajmy się dokładnie z projektem umowy. Powinien się w niej znajdować szczegółowy zakres prac i ich harmonogram wraz z przewidywanymi terminami zakończenia kolejnych etapów budowy. Wszystkie koszty powinny być w niej uwzględnione i zapisane, a kwestia ewentualnego ich wzrostu podczas budowy musi być uwzględniona. W dobrze skonstruowanej umowie muszą znajdować się wszystkie, nawet najdrobniejsze ustalenia między wykonawcą a inwestorem.